Kościół pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku i Dom Rekolekcyjny

Przypominamy kolejne ciekawe miejsce w naszym regionie. Tym razem kościół pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku i poddaną rewitalizacji dawną plebanię znajdującą się w jego sąsiedztwie.

Więcej ciekawych miejsc i obiektów w regionie prezentujemy tutaj.

Dom Rekolekcyjny w Krzeszówku posiada obecnie 17 pokoi (również z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych), salę konferencyjną i jadalnie z kuchnią.

Kościół w Krzeszówku pamięta czasy fundacji przez księżną Annę klasztoru Benedyktynów i posiada niezwykle cenne elementy wyposażenia, które przeniesiono z rozebranego gotyckiego kościoła opackiego w Krzeszowie w roku 1728. Ołtarze są autorstwa warsztatu Georga Schröttera. W ołtarzu głównym z 1701 roku umieszczono obraz z wizerunkiem patrona świątyni św. Wawrzyńca. Ozdobą ołtarza jest późnogotycka figura Maryi oraz barokowe posągi Józefa, Anny, Katarzyny i Barbary. W ołtarzu bocznym z 1686 roku znajduje się obraz Georga W. J. Neunhertza Matka Boska błogosławiąca cystersów. Wśród zróżnicowanego wyposażenia znajdują się również gotyckie rzeźby Grupy Ukrzyżowania z poł. XV w., drewniana ambona z I poł. XVIII w., barokowa figura Chrystusa z XVII w., krucyfiksy oraz barokowe obrazy olejne. Obok kościoła znajduje się barokowa plebania z 1733 roku. Kościół jest wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Świątynia poza tym, że jest użytkowana jako obiekt kultu religijnego i nawiedzana przez wiernych, to jest również miejscem turystycznym, odwiedzanym przez kilka tysięcy osób rocznie. Zawdzięcza to przede wszystkim położeniu na Zachodnio-Południowym Szlaku Cysterskim.

Share

Zobacz inne